Svejo.net срещу Dao.bg – трафик експеримент

В рамките на два последователни дни реших да си направя експеримент във връзка с трафика, който ще пристигне в Alabala.org от двете български социални мрежи – Svejo.net и Dao.bg.

Разбира се, отчитам факта, че Svejo.net водят на Dao.bg в момента като дата на създаване, вероятно (без да съм сигурен) – и по трафик. Ето защо, приемете данните по-долу просто като снимка на моментното състояние на двете мрежи и на ползите, които може да донесе всяка една от тях за вашия блог към днешна дата.

И така, ето моя малък експеримент…

Трафик експеримент #1

На 10.09.2007г. по едно и също време поставих и в Svejo.net, и в Dao.bg статията си “Моят първи чек от Google Адсенс”.

Трафик от Svejo.net за деня:

  • 54 посещения
  • 2,15 страници на посещение
  • Среден престой на сайта – 8,33мин.
  • Bounce rate – 52%

Гласовете за статията ми, получени от читатели в Svejo.net са 12 за деня. На следващия ден, макар че вече не бях на първа страница, съм получил още 3 гласа и така общо са 15.

Трафик от Dao.net за деня:

  • 22 посещения
  • 3,41 страници на посещение
  • Среден престой на сайта – 11,52мин.
  • Bounce rate – 41%

Гласовете за статията ми, получени от читатели в Dao.bg са 8 за деня. На следващия ден, макар че вече не бях на първа страница, съм получил още 2 гласа и така общо са 10.

Резюме от първия ден:

  • Общо посещения – 76
  • Брой разгледани страници – 191 страници
  • Среден престой на посетител в блога – около 9-10 минути
  • Процент на трафика от двете мрежи спрямо общия ми трафик за деня – около 30%

Съвсем не е зле за моя скромен и неизвестен блог, на фона на факта, че и двете мрежи едва сега стартират.

Трябва да се отбележи, че резултатите на Svejo.net е възможно да са леко изкривени, предвид на факта, че има линк на Alabala.org на първа страница, в секцията на Svejo.net “Най-големите ни приятели”. Допускам, че оттам са пристигнали 5-10 посещения, но няма как да знам със сигурност.

Трафик експеримент #2

На 11.09.2007г. по едно и също време поставих и в Svejo.net, и в Dao.bg интервюто “12 въпроса към Станислав Божков и Явор Иванов, Svejo.net”.

Трафик от Svejo.net за деня:

  • 75 посещения
  • 2,36 страници на посещение
  • Среден престой на сайта – 10,22мин.
  • Bounce rate – 43%

Гласовете за статията ми, получени от читатели в Svejo.net са 12 за деня.

Трафик от Dao.net за деня:

  • 19 посещения
  • 2,26 страници на посещение
  • Среден престой на сайта – 15,42мин.
  • Bounce rate – 58%

Гласовете за статията ми, получени от читатели в Dao.bg са 10 за деня.

Резюме от втория ден:

  • Общо посещения – 94
  • Брой разгледани страници – 220 страници
  • Среден престой на посетител в блога – около 11-12 минути
  • Процент на трафика от двете мрежи спрямо общия ми трафик за деня – около 39%

Трябва да се отбележи, че резултатите на Svejo.net отново са изкривени, предвид на факта, че има линк на Alabala.org на първа страница, в секцията на Svejo.net “Най-големите ни приятели”.

Освен това, друга моя статия бе листвана в Svejo.net (не от мен) и отиде на първа страница, което вероятно съставлява някаква част от общия трафик от Svejo.net.

Изводи от трафик експеримента Svejo.net срещу Dao.bg

Ето няколко бързи извода от проведения трафик експеримент:

  • При попадане на статия на началната страница на двете мрежи към днешна дата може да се разчита на 70-90 посещения дневно, за блог със сходна на Alabala.org тематика.
  • Svejo.net носи повече тафик към днешна дата, Dao.bg отстъпва около 2 пъти.
  • Броят на гласовете за статия в Svejo.net и Dao.bg е приблизително равен, с леко предимство на Svejo.net.
  • Средно един посетител, дошъл и от едната, и от другата мрежа разглежда поне още една страница, освен тази, по линия на която е дошъл от мрежите.

Предвид на факта, че Dao.bg едва сега стартират, както и на факта, че Svejo.net увеличават ежемесечно трафика си и броя на абонатите си, аз съм много доволен от резултатите и на двете мрежи и ще се радвам, ако след 6 или 12 месеца констатирам, че трафикът ми от тях е 3-4-5 пъти по-голям.

Мисля, че не е невъзможно това. В цифри, това би означавало 200-400 визити дневно!

За да затвърдя впечатленията си, ще наблюдавам какво ще се случи и днес – поставих статията, която четете в момента и в двете мрежи, по едно и също време.

Можете да я видите тук и да гласувате за нея, ако данните, които прочетихте по-горе са ви били полезни:

А ако и вие искате да получите бърз трафик към блога или сайта си и да запознаете повече хора с това, което правите, мисля, че вече знаете какво следва да сторите. Съвсем не е трудно.

21 thoughts on “Svejo.net срещу Dao.bg – трафик експеримент

  1. интересен експеримент. за съжаление двата сайта за мен поне са трудно съпоставими. svejo е безспорен лидер в областта на social bookmarks в България, а dao е просто един повече SEO и маркетингов експеримент отколкото сериозен сайт (поне на този етап). Да не говорим че реално е на по-малко от месец и още не е ясно накъде и как ще се развива (почти е сигурно обаче че ще остане тясно специализиран). Във връзка с това показателите за dao в експеримента са повече от прилични, макар и все още да гони 100 уникални посетителя дневно

  2. Аз също съм много доволен от показателите на Dao.bg, все пак сайтът е само на 10 дни.

    На фона на 100 посетители дневно, ефективността на Dao.bg е значително висока, погледнато като конверсия “посещение в Dao” / “клик към Alabala”.

  3. И аз в моя сайт полуавам повече трафик от svejo.net но това е нормално като се види че dao.bg са много по млад сайт от другия

  4. Аз чета и двата сайта и гласувам и на двете места. Моите наблюдения са, сходни на твоите. И аз публикувам постове от моя блог и на двете места, но трафикът, който идва от svejo.net е около 2 пъти по-голям, отколкото от dao.bg

  5. Малко им е сбъркана концепцията на тия сайтове като че ли. Ориентирани са към блогери които да си промотират контента, вместо към потребителя който иска да чете свежо инфо. Aнгажирайте трафик, който да идва за съдържанието, самото съдържание е лесна работа!… и свежо.нет колкото и да го прехвалват и да го сочат за лидер, има по 300 уникални, което според мен е точно защото не е ориентиран към широката аудитория… може би и в българия средностатистическият потребител още не е готов за social bookmarking услуги.

  6. Възможно е средностатистическият потребител да не е съвсем готов, действително. Но пък все от някъде трябва да се почне…

    Ако случайно някой от Dao или Svejo влезе в тази статия, може би ще коментира.

  7. За съжаление подкрепям петър и мисля, че българският интернет потребител не е __точно__ готов за “това”.

  8. Интересно е да се направи обзор как се конвертира трафика. В смиъл кликат ли по адсенса, какво друго правят освен да разглеждат, ей такива нещица.

  9. Който влиза тук е малко сляп за реклами (да се чуди човек защо съм ги поставил), а и трафикът не е кой знае какво все още – няма да мога да предложа подобен анализ, за съжаление.

    Просто нямам достатъчно надеждни цифри – тук и малката цифра може да даде голямо отклонение и да се получат нереалистични данни.

    Иначе, и на мен ми е интересно как се конвертира трафика и ако случайно някой има данни за своя сайт – може да каже, ако иска.

  10. Какво означава за теб “свежо инфо” и защо блогърският контент не е такъв?

  11. @Тодор Христов

    Извинявай, тъпа грешка, че не адресирах :(

    Към него е, но не е обикновен въпрос, а риторичен такъв. С което му казвам, че според мен не е прав 😉

  12. Вероятно има някакви съображения, но нека каже какво е имал предвид.

    И аз сега се заглеждам по-внимателно във фразата “свежо инфо”, само “яицазимитпо лъгуг” ми е в главата през последните дни. :-)

  13. Не съм казал, че блогърският контент не е свеж или не е интересен… Просто някъде из сайта бях прочел “Какво е Svejo.net?…ами тука можете да си промотирате постовете от блога…”. Ок, но това ли е най-важното !??… Мисля че digg концепцията е интересна, в БГ има пространство за един такъв проект и ако пичовете успеят наистина да привлекат читатели, блогърите и контентаджиите сами ще дойдат. Защото читателите са важни, обикновенните потребители. Блогерите си четат RSS-ите един на друг и без тва, ползват кви ли не advanced tools… В крайна сметка хората пишат нещо за да бъде прочетено, не заради самото писане, нали ?

    Един безплатен съвет към авторите на свежо.нет: Най-важният ви проблем в момента е да стимулирате потребителите да оценяват статиите, за да можете да вдигнете границата свежо/зелено поне на 10 гласа за да престанат разни приятелчета да си гласуват един на друг за постовете… и естествено сайта ще има смисъл при поне 3-4-5 хиляди уникални на ден, вдигнете трафика.

    ПП: алабала.орг е готино блогче, успехи!

    ПП2: сега ще купя svejo.info и ще им правя конкуренция :):)

  14. Мерси за комплимента, Петър!

    Истината е, че все от някъде трябва да се почне.

    Може би (някои от) блогърите са добра група за първоначално тестване и навлизане на мрежи от подобен характер. Ако не те – кой друг да е пръв у нас, при условие, че сме сигурно 10 години назад в интернет навиците, погледнато на глава средностатистически българин…

    Но определено едни 3-5000 посещения дневно ще вършат работа на всички участници в социалните мрежи, в т.ч. и на такива като мен и подобни. :)

Comments are closed.